Prírodné metódy liečby akné
Trápi vás akné a máte pocit, že naň vôbec nič nezaberá? Ešte to nevzdávajte! Pripravili sme pre vás prehľad tých najúčinnejších prírodných riešení, ktoré by vás mohli vyrážiek raz a navždy zbaviť – alebo ich aspoň trochu zmierniť.
Čo je akné a prečo vzniká
Akné je kožné ochorenie, ktoré sa prejavuje vznikom pupienkov a hrbolčekov na povrchu kože. Najčastejšie sa s ním stretávame na tvári, krku, hrudníku, ramenách a chrbte, no môže sa objaviť kdekoľvek.
Príčina jeho vzniku je celkom jednoduchá: keď mazové žľazy produkujú viac kožného mazu, než je potrebné, môže dôjsť k upchatiu mazových folikulov. Mazové žľazy, ktoré sú prepojené s vlasovými folikulmi, vytvárajú kožný maz, ktorý sa postupne dostáva na povrch spolu s rohovatejúcimi bunkami (keratinocytmi), ktorých sa koža neustále zbavuje. Koža maz potrebuje, aby ju chránil pred vysušovaním.
Keď však dôjde k zvýšenej produkcii kožného mazu, začne sa maz miešať s rohovatejúcimi bunkami. Ani maz, ani keratinocyty nemôžu odchádzať na povrch kože a upchávajú folikul. V takto upchatých folikuloch sa ľahšie množia baktérie, ktoré spôsobujú zápal prejavujúci sa vznikom lézií. Prečo ale dochádza k nadmernej produkcii kožného mazu, môže byť už zložitejšie – obvykle ide o kombináciu hormonálnych, genetických a vonkajších faktorov.
Prírodné látky účinné proti akné
Proti akné je možné veľmi efektívne bojovať pomocou niektorých prírodných látok. Nemôžete síce očakávať, že akné stopercentne vyliečia, ale tí správni prírodní pomocníci vám pomôžu akné viditeľne zmierniť a predchádzať jeho vzniku. Ak vás trápi akné, hľadajte v zložení prípravkov, ktoré používate pri starostlivosti o pleť, ale aj vo svojej strave nasledujúce zložky.
Zinok
Zinok je minerál, ktorý vyniká svojimi protizápalovými účinkami a schopnosťou podporovať správnu funkciu imunitného systému. Okrem toho dokáže znižovať produkciu kožného mazu, takže pomáha predchádzať akné, a vďaka svojej úlohe v regenerácii buniek ho oceníte aj pri hojení vzniknutých pupienkov.
Vitamíny A a E
Vitamín A zohráva dôležitú úlohu v zdraví pokožky. Reguluje obmenu kožných buniek a pomáha predchádzať upchávaniu folikulov. Jeho protizápalové vlastnosti pomáhajú liečiť vzniknuté akné. Môžete ho užívať vnútorne, či už v strave alebo vo vitamínovom komplexe, ale samozrejme aj zvonka. Retinol (vitamín A) je totiž častou zložkou produktov na starostlivosť o pleť, ktoré sa používajú práve v liečbe akné, pomáhajú s hyperpigmentáciou a spevňujú pokožku. Okrem áčka oceníte aj vitamín E, ktorý je predovšetkým silným antioxidantom a pomáha chrániť pleť pred rôznymi neduhmi.
Vitamín D
Pri liečbe akné môže prísť vhod aj vitamín D. Má totiž protizápalové účinky a antimikrobiálne vlastnosti, takže môže efektívne liečiť zápal pri akné a zabraňovať množeniu baktérií, ktoré akné spôsobujú.
Niacinamid
Niacinamid, známy aj ako vitamín B3, je ďalšou z prírodných látok, ktoré pomáhajú regulovať tvorbu mazu. Okrem toho má protizápalové účinky, posilňuje funkciu kožnej bariéry a znižuje hyperpigmentáciu, takže je obľúbenou zložkou prípravkov nielen proti akné. Nájdete ho dokonca aj v našom hydratačnom sére.
#produkty#/doplnky-stravy-pre-vlasy-nechty-plet/
Antioxidanty
Antioxidantov nie je nikdy dosť, a tak skúste vitamín E doplniť aj účinkami vitamínu C alebo selénu. Oba pomáhajú chrániť pokožku pred pôsobením voľných radikálov, oxidačným stresom a zápalmi.
Omega-3 mastné kyseliny
Pleť so sklonom k akné ocení tiež omega-3 mastné kyseliny, najmä kyselinu eikosapentaénovú (EPA) a kyselinu dokosahexaénovú (DHA). Ovplyvňujú tvorbu zápalových mediátorov, takže prispievajú k zníženiu zápalu, a navyše regulujú tvorbu kožného mazu.
Aloe vera
Pri problémoch s akné vám pomôžu aj prípravky s aloe vera. Tá upokojuje podráždenú pokožku, podporuje hojenie a vďaka svojim antimikrobiálnym vlastnostiam pomáha redukovať baktérie, ktoré spôsobujú akné.
Stravovanie a akné
Pomocníkov v boji proti akné nemusíte vždy hľadať len medzi rôznymi kozmetickými prípravkami. Často si môžete pomôcť aj oveľa jednoduchšie – tým, čo jete (a nejete). Pozrime sa teda bližšie na vzťah medzi stravou a akné.
Ktoré potraviny môžu zhoršovať akné
Najskôr si predstavíme potraviny, ktoré môžu zhoršiť vaše problémy s akné. To však neznamená, že ich musíte okamžite a navždy vyradiť zo svojho jedálnička. Ak vás ale trápi akné, skúste sa práve na tieto potraviny zamerať a sledovať, ako vaša pokožka reaguje na ich konzumáciu.
Potraviny s vysokým glykemickým indexom
Glykemický index je hodnota, ktorá určuje, ako rýchlo zvyšuje konkrétna potravina hladinu cukru v krvi. Keď dôjde k rýchlemu zvýšeniu hladiny cukru v krvi, telo začne uvoľňovať inzulín a inzulínu podobný rastový hormón 1 (IGF-1). A práve nadbytok IGF-1 v krvi súvisí s tým, že mazové žľazy produkujú viac mazu, ktorý potom upcháva vlasové folikuly, čo vedie k vzniku akné.
Potraviny s vysokým glykemickým indexom môžu teda spôsobovať vznik akné. Patrí k nim biela ryža, cestoviny, pečivo, sladené nápoje a potraviny s vysokým obsahom cukru. Najväčšiu pozornosť je potrebné venovať sladkostiam a potravinám s vysokým obsahom cukru. Pri prílohách, ako je ryža alebo cestoviny, totiž hodnotu glykemického indexu pomáhajú znižovať ďalšie živiny, ktoré prijímame zároveň s nimi (bielkoviny, tuky, vláknina), a preto neprinášajú taký veľký problém.
Mliečne výrobky
Podľa niektorých štúdií súvisí so vznikom akné aj konzumácia mliečnych výrobkov, hoci vedcom zatiaľ nie je úplne jasné prečo. Predpokladá sa, že do určitej miery môžu za to hormóny, ktoré kravy produkujú a ktoré sa dostávajú do ich mlieka, ale zohrávajú rolu aj mliečne bielkoviny, ako je kazeín a srvátka, alebo mliečny cukor laktóza. Mlieko tiež obsahuje pomerne vysoké hladiny IGF-1 a jeho konzumácia zvyšuje IGF-1 aj v ľudskom tele.
U niektorých ľudí môžu byť preto za problémami s akné aj mlieko, jogurty, syry či zmrzlina. V porovnaní s potravinami s vysokým glykemickým indexom však u mliečnych výrobkov nie je táto súvislosť tak zrejmá a neprejavuje sa u všetkých. Kým niektorým ľuďom môžu mliečne výrobky spôsobovať problémy, u iných sa po ich konzumácii akné neobjaví. Ak vás akné trápi, môžete vyskúšať mliečne výrobky vysadiť a sledovať, ako pleť zareaguje.
Čokoláda
S čokoládou a akné je to ešte o niečo zložitejšie než s mliečnymi výrobkami. Niektoré štúdie v poslednej dobe naznačujú, že ľudia, ktorí konzumujú viac čokolády, sa častejšie stretávajú s akné. Mechanizmus, ktorým čokoláda ovplyvňuje vznik akné, však ešte treba objasniť. Ak však trpíte na akné, stojí za to skúsiť obmedziť konzumáciu čokolády.
A čo mastné jedlá?
To, že mastné a vyprážané jedlá spôsobujú problémy s akné, je veľmi rozšírený mýtus. Ich konzumácia však nemá na akné taký priamy vplyv, ako sa často tvrdí. Pri tukoch a ich vplyve na akné je rozhodujúce zloženie a pomer jednotlivých tukov v strave. Problémy s pokožkou môže konkrétne vyvolávať nadbytok nasýtených tukov a nevhodný pomer nenasýtených tukov omega-3 a omega-6.
Aká strava pomáha proti akné
Okrem potravín, ktoré môžu akné zhoršovať, existujú aj také, ktoré vám naopak dokážu pomôcť. Vyrážky vám síce po ich konzumácii nezmiznú ako zázrakom cez noc, ale ak ich do svojej stravy zaradíte dlhodobo, môžete si postupne všimnúť viditeľné zlepšenie. Väčšina z nich má navyše aj ďalšie pozitívne účinky na vaše zdravie!
Potraviny s nízkym glykemickým indexom
Je jasné, že keď potraviny s vysokým glykemickým indexom akné zhoršujú, tie s nízkym ho môžu pomôcť zlepšovať. Zaradte do svojej stravy celozrnné výrobky, ovocie, zeleninu a strukoviny, pretože tieto potraviny pomáhajú stabilizovať hladinu cukru v krvi.
Zdravé tuky
Zdravé tuky, ktoré nájdete napríklad v avokáde, rybách, vajciach, orechoch alebo olivovom oleji, môžu mať pozitívny vplyv na akné. Dodávajú totiž pokožke esenciálne mastné kyseliny, podporujú jej lipidovú bariéru a pomáhajú regulovať zápaly.
Pre zlepšenie akné zaradte do svojej stravy:
- Orechy
- Mastné ryby
- Vajcia
- Avokádo
- Zeleninu
- Ovocie
- Strukoviny
- Sójové výrobky
- Celozrnné pečivo
- Chudé mäso
- Nesladené nápoje
Vplyv stredomorskej stravy na akné
Štúdie ukazujú, že pri akné môže pomôcť aj takzvaná stredomorská strava, ktorá je založená na tradičnom spôsobe stravovania obyvateľov krajín na pobreží Stredozemného mora. Je bohatá na zeleninu, ovocie, strukoviny, obilniny a olivový olej. Z mäsa sa konzumujú predovšetkým ryby a morské plody. V stredomorskom jedálničku sa naopak nachádza pomerne málo červeného mäsa a mliečnych výrobkov.
Pitný režim
V boji proti akné (a celkovo pri snahe o zdravú a peknú pokožku) sa nezaobídete bez pravidelného pitného režimu. Pitie dostatočného množstva vody udržiava pleť hydratovanú, pružnú a odolnejšiu. Tiež prispieva k celkovému zdraviu a pohode organizmu, čo sa prejaví aj na samotnej pokožke.
Koľko vody je potrebné každý deň vypiť, aby ste udržali pleť zdravú, je veľmi individuálne. Závisí to od fyzickej aktivity, teploty aj hmotnosti. Všeobecne sa odporúča vypiť 30–40 ml vody na kg telesnej hmotnosti.
Denná rutina starostlivosti o pleť
Zásadným krokom v prevencii a liečbe akné, rovnako ako pri akýchkoľvek iných kožných problémoch, je správna skincare rutina. Obzvlášť ak vás trápi akné – ale aj ak nie –, zamerajte sa na niekoľko základných krokov, bez ktorých by sa vaša každodenná starostlivosť o pleť nemala zaobísť.
Ranná rutina proti akné
Začnite so správnou starostlivosťou hneď ráno a pripravte svoju pleť na náročný deň. Nevynechajte pritom nasledujúce kroky:
- Čistenie pleti
- Tonizácia
- Hydratácia sérom
- Ošetrenie akné (ak používate špeciálne prípravky)
- Nanesenie ľahkého, nekomedogénneho hydratačného krému
- Použitie SPF ochrany
Večerná rutina proti akné
Večerná rutina je pre vašu pleť a prevenciu akné tiež dôležitá. Mala by vyzerať nasledovne:
- Odličovanie make-upu
- Čistenie pleti
- Hydratácia pomocou séra
- Ošetrenie akné
- Hydratácia pomocou ľahkého krému
Každodenné tipy pre starostlivosť o pleť
Okrem konkrétnych krokov vo vašej rannej a večernej rutine je dobré pamätať aj na niekoľko ďalších zásad, ktoré vašu starostlivosť o pleť a snahu o prevenciu akné len podporia.
- Oplachujte spotenú tvár – V lete alebo po cvičení si pravidelne čistite tvár, zabráni to upchávaniu pórov. V ideálnom prípade tvár po cvičení vyčistite šetrným čistiacim prostriedkom a zopakujte celú rutinu vrátane krému a SPF ochrany.
-
Nedotýkajte sa tváre – Na tvár siahnite iba umytými rukami, inak na ňu prenesiete nečistoty a baktérie.
-
Pravidelne meňte obliečky na vankúšoch – Najrôznejšie nečistoty a baktérie sa usadzujú aj na vašom vankúši a počas spánku vašej pokožke vôbec neprospievajú. Pravidelne preto obliečky perte.
-
Používajte uterák na tvár – Vyhraďte si v kúpeľni samostatný uterák, ktorý budete používať len na tvár, a nezabúdajte ho pravidelne meniť
Časté otázky o alternatívnych prístupoch k liečbe akné
Akné, jeho príčiny a faktory, ktoré ho zlepšujú či zhoršujú – to všetko vyvoláva množstvo otázok. Tým skôr, že vedci zatiaľ úplne neobjasnili niektoré mechanizmy vzniku akné. A keď príde na prírodnú liečbu akné, ktorú mnohí stále považujú skôr za alternatívny prístup, je otázok ešte viac. Zodpovieme preto aspoň tie najčastejšie.
Sú prírodné prostriedky rovnako účinné ako bežná liečba akné?
Prírodné prípravky samozrejme nemôžu nahradiť žiadnu predpísanú liečbu závažného akné. Môžu však slúžiť ako podporný prostriedok, ktorý pomôže predchádzať vzniku akné v budúcnosti. Ak by sme ich však porovnávali s efektivitou konvenčnej kozmetiky, môžeme povedať, že sú minimálne rovnako účinné.
Ako mám používať prírodné látky, ktoré fungujú na akné?
Najjednoduchší a najbezpečnejší spôsob, ako používať prírodné látky uvedené v tomto článku, je buď v kozmetických prípravkoch, alebo v strave. Pri výbere kozmetiky vždy venujte pozornosť jej zloženiu, a ak vás trápi akné, hľadajte v ňom práve spomínané zložky. A ako už zaznelo aj v článku, veľký vplyv môže mať aj zaradenie niektorých látok, ako sú omega-3 mastné kyseliny alebo vitamíny A, E a C, do stravy.
Môže mať prírodná liečba akné vedľajšie účinky?
Prírodné zložky sú v porovnaní s tými syntetickými často považované za šetrnejšiu variantu starostlivosti o pleť. To však neznamená, že nemôžu mať žiadne nežiadúce účinky. Aj prírodné prípravky môžu podráždiť pokožku alebo vyvolať alergickú reakciu. Odporúčame preto vždy dôkladne prečítať zloženie a vyskúšať prípravok na menšej ploche kože, než ho nanesiete na tvár.
Za aký čas uvidím výsledky prírodnej liečby akné?
Rovnako ako pri akýchkoľvek iných prípravkoch, aj pri tých prírodných sa účinky a rýchlosť ich nástupu líšia. Závisí to od toho, s akými problémami zápasíte, ako vaša pleť reaguje na konkrétne zložky a ako dôsledne prírodnú liečbu používate. Vždy však platí, že ak vás trápi závažnejšie akné, ktoré neustupuje ani po vyradení všetkých potenciálnych príčin, je dobré poradiť sa s odborníkom.
Michaela Gorčíková Nutričný poradca a vývoj produktov
Na starosti mám analýzu, testovanie a vývoj nových produktov. Mojimi rukami prejde každý produkt, ktorý sa snažím doladiť do najmenšieho detailu. Som tiež nutričná terapeutka, preto je zdravý životný štýl mojou neodmysliteľnou súčasťou. Milujem jedlo, silový tréning a pohodu pri sledovaní seriálov.